Fedra Sans Pro
![](https://cdn.fontdue.com/fonts-gr/images/1759720692578275551/fedra-sans.png?v=63883962254)
![](https://cdn.fontdue.com/fonts-gr/images/1759720756021317857/fedra-sans2.png?v=63883962262)
![](https://cdn.fontdue.com/fonts-gr/images/1759720758806335714/fedra-sans3.png?v=63883962262)
![](https://cdn.fontdue.com/fonts-gr/images/1759720752481325280/fedra-sans4.png?v=63883962261)
Light
Light Italic
Book
Book Italic
Demi
Demi Italic
Medium
Medium Italic
Bold
Bold Italic
Η Fedra Sans ξεκίνησε να σχεδιάζεται ως η εταιρική γραμματοσειρά για την Bayerische Rück, μια γερμανική ασφαλιστική εταιρία, που θα συμπλήρωνε την καινούργια τους εταιρική ταυτότητα. Ο πελάτης όμως εξαγοράστηκε και το σχέδιο για εταιρική γραμματοσειρά εγκαταλήφθηκε. Αφού όμως είχε γίνει ήδη αρκετή δουλειά η γραμματοσειρά ολοκληρώθηκε με την προσθήκη επιπλέον βαρών και ειδικών χαρακτήρων. Είναι μια γραμματοσειρά η οποία να λειτουργεί εξίσου καλά στο χαρτί όσο και στην οθόνη υπολογιστή. Η ελληνική εκδοχή είναι ιδιαίτερα δημοφιλής και χαρακτηρίζει τη γραφιστική δημιουργία στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Σχεδιαστής Peter Bilak, Ελληνική έκδοση
Παναγιώτης Χαρατζόπουλος.